Blog > Komentarze do wpisu
Indyk, czyli Święto Dziękczynienia

Moje pierwsze Święto Dziękczynienia w USA spędziłam w Santa Rosa, które położone jest ok. 60 km na północ od San Francisco. Tak naprawdę mieliśmy podwójne święto. Tradycyjnie Thanksgiving przypada na ostatni czwartek listopada. My świętowaliśmy jednak zarówno we czwartek, jak i dzień wcześniej. W środowy wieczór jedliśmy kolację u znajomych. Dodam tylko, że cały posiłek dla 22 osób przygotowała dwudziestojednoletnia dziewczyna. Chapeau bas, jak mawiają Francuzi. Skoro mam już wprawę w dziękczynnym jadłospisie, postaram się go przedstawić.

Podstawa to indyk, zwany również turkiem. Spora bestia, którą nadziewa się nadzieniem (stuffing). Nadzienie składa się z suszonych kostek chleba, selera, masła, cebuli, czosnku i wielu, wielu przypraw. Można też nadziać indyka nadzieniem czysto warzywnym, a osobno przyrządzić nadzienie i je zapiec. Indyka piecze się ok. 5 h, a jego temperatura ma dojść do 170 st. F, czylu ok 77 st. Celsjusza. W międzyczasie polewa się go wielokrotnie bejcą ze stopionego masła i białego wina.

Poza indykiem z sosem żurawinowym i nadzieniem jedliśmy oczywiście pure ziemniaczane (mashed potatoes), yams, czyli pomarańczowe słodkie ziemniaki, zieloną fasolkę szparagową, świeżo pieczone bułki z białego pieczywa, a to wszystko polane gravy, czyli pysznym sosem. Oczywiście na tym nie koniec. Po daniu głównym następuje szereg deserów. Najpopularniejsze to ciasto dyniowe (pumpkin pie), tarta z orzechami pekanowymi (peacan tart) i ciasto jabłkowe (apple pie). A poza tym wszystko, co pasuje do jesiennego posiłku.

Z moich obserwacji wynika, że Thanksgiving to ulubione święto leniwych Amerykanów, ponieważ nie wymaga od nich żadnego duchowego zaangażowania. Jest areligijne, każdy, niezależnie od wyznania lub jego braku może, a nawet powinien zasiąść do uroczystej kolacji. Nie trzeba iść do kościoła/synagogi/meczetu (niepotrzebne skreślić). Trzeba tylko się najeść, a to Amerykanie lubią najbardziej.


thanksgiving
środa, 02 grudnia 2009, lanyun

Polecane wpisy

Stowarzyszenie CTA - Closer
to Asia CTA News - serwis prasowy
Stowarzyszenia CTA - Closer to Asia Click for Kraków, Poland Forecast Monika Burzyńska's Profile
Monika Burzyńska's Facebook profile
Create Your Badge