Blog > Komentarze do wpisu
Grobowce Mingów i Aleja Duchów

Na północny-wschód od Pekinu można zobaczyć groby cesarskie władców z dynastii Ming (1368-1644) oraz Qing (1644-1911). Są one znakomitym przykładem rzeźby w kamieniu, przez co podkreślają majestat panujących włądców.

Odrobina historii: Założyciela dyn. Ming - Hongwu (pan. 1368-1398) pochowano w Nankinie, tutaj natomiast spoczywa 13 innych cesarzy, w tym Xuande, Jiajing i Wanli. Do grobowców wiedzie pięcioprzejściowa, czerwona brama. Ciekawym obiektem jest Pawilon Steli, w którym na kamiennym żółwiu (w Chinach symbol długowieczności) umieszczono tablicę z wyrytym tekstem wychwalającym mingowskich władców. Natomiast najbardziej orginalnym i zarazem zabawnym obiektem jest Aleja Duchów, wzdłuż której ustawiono posągi zwierząt. Są w śród nich zwierzęta realne, ale również mityczne, jak np. qilin - chiński jednorożec. Tym szlakiem niesiono trumnę z ciałem cesarza.

Pierwszy z zespołu grobowców - Changling - to miejsce pochówku cesarza Yongle (pan. 1403-1423). W kompleksie znajduje się olbrzymi pawilon, którego dach podtrzymują 32 filary wykonane z całych pni cedrowych.

Cały kompleks zajmuje dość spory areał. Nie udało nam się zwiedzić wszystkich grobowców - nie jestem nawet pewna czy jeden dzień wystarczyłby na to. Ale myślę, że to, co udało mi się zobaczyć daje ogólny obraz tego, jaką wagę władcy przykładali do pozostawienia po sobie godnych i dostojnych budowli.

Grobowce Mingów
niedziela, 04 listopada 2007, lanyun

Polecane wpisy

Stowarzyszenie CTA - Closer
to Asia CTA News - serwis prasowy
Stowarzyszenia CTA - Closer to Asia Click for Kraków, Poland Forecast Monika Burzyńska's Profile
Monika Burzyńska's Facebook profile
Create Your Badge